Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Jak udělat insolvenci

Udělat insolvence lze přes advokátní kancelář, notáře, insolvenčního správce nebo také přes akreditovanou osobu. Tito lidé mají oprávnění Vám vypracovat návrh na povolení oddlužení a podat ho za Vás na základě plné moci na soud.

Potřebuji udělat insolvenci

Zde se dozvíte, jak správně postupovat, pokud si potřebujete udělat insolvenci. Ta může být podaná jako oddlužení fyzické osoby, společně jako manželé, jako důchodci nebo jako podnikatel. Insolvenční řízení je taktéž nazýváno jako osobní bankrot. Průběh je zcela stejný.

Jak postupovat s vyřízením insolvence

Krok 1: Uvědomění situaci

Co si budeme povídat. Asi nejtěžší je rozhodnout se řešit svoje dluhy aktivně. Pomu předchází uvědomění si situaci. Pomáhá o problémech mluvit s okolí, které Vám může bezprostředně pomoci. Spočítejte si celkově svoje splátky, které jsou na úhradu dluhů. Vedle si napište další svoje fixní měsíční výdaje.

Pokud není možné navýšení příjmu, kterého můžete dosáhnout například přesčasy nebo druhým či jiným zaměstnáním, mělo by přijít na řadu uskromnění. Pokud jste již tak učinili a stále není možné pokrýt všechny dluhy, budete muset možná pokračovat dalším krokem.

Krok 2: Odborná pomoc

Jestli jste vyzkoušeli všechny svoje možnosti, jak se zbavit dluhů a stále neúspěšně, doporučujeme vyhledat odbornou pomoc. Zkuste vyhledat někoho ve Vašem okolí. Nemá smysl kvůli této citlivé situaci někam dojíždět přes půl republiky.

Můžete zavolat na číslo 777 210 149 a zeptat se na možnosti oddlužení. Zde Vám rádi poradí, jak udělat insolvenci a jaké jsou k tomu podmínky. V případě, že pro Vás bude vhodná jiná forma řešení, budete moci řešit situaci také alternativně.

Pro insolvenci musíte splňovat podmínky. Jsou jsou v zásadně 3 hlavní. První je, že musíte mít minimálně dva věřitele. Další podmínka osobního bankrotu je ta, že musíte být alespoň jeden měsíc po splatnosti. No a konečně třetí z nich je dostatečný příjem na dosažení alespoň minimální splátky.

Krok 3: Příprava dokumentů a osobní schůzka

Pokud již víte, že splňujete podmínky a můžete si insolvenci udělat, potom budete potřebovat podklady, které jsou nezbytné pro vypracování přihlášky do oddlužení. Na osobní schůzku si připravte následující:

  • Smlouvy, upomínky nebo exekuční příkazy k dluhům
  • Pracovní smlouvy, dohody, důchodové výměry atd.
  • Výpis z trestního rejstříku
  • Občanský průkaz

Volitelně podle dané situace budete muset ještě doložit případné vyživovací povinnosti. Ty se dokládají třeba kopií oddacího listu nebo rodných listů dětí. V případě, že vlastníte nemovitost, nechte si udělat výpis z katastru. Připravte si také seznam hodnotného majetku.

Krok 4: Sepsání návrhu a podání na soud

Tento krok již náleží osobě, která Vás v insolvenčním řízení bude zastupovat. Návrh na povolení oddlužení musí obsahovat všechny státem dané přílohy a musí být podán na jasně definovaném formuláři. Pro tuto část doporučujeme vybrat někoho se zkušenostmi.

Všechny dokumenty se podávají elektronicky na soud podle bydliště dlužníka přes datovou schránku. Krajský či městský soud musí v případě bezvadného návrhu zahájit řízení do třech pracovních dní. Následně dlužník a jeho zástupce čekají na rozhodnutí soudu. To nejčastěji přichází do měsíce.

Může se stát, že budete vyzváni k doplnění návrhu či jeho opravě nebo podání vysvětlení. Toto je vcelku běžná praxe a je potřeba pouze poskytnou součinnost. Ve většině případů se dá insolvence udělat do jednoho týdne.

Co se děje po povolení

Jakmile Vám soud insolvenci povolí, máte první krok na cestě k životu bez dluhů za sebou. Po povolení oddlužení soudem se již dá říct, že máte insolvenci udělanou a musíte řádně plnit svoje povinnosti.

Po povolení Vám soud přidělí insolvenčního správce. Ten povede Vaše řízení k oddlužení. Ze zákona mu náleží odměna stejně tak většině zpracovatelům návrhu, kterou bude v tuto chvíli také nutné uhradit.

Cesty oddlužení jsou v podstatě dvě. Ta první - častější - je splátkovým kalendářem. Doba splácení je omezená a může dojít k prominutí části dluhu. Po zahájení insolvence se Vám také zastaví úročení a nikdo po Vás nadále nic nevymáhá.

Druhá cesta je zpeněžení majetku. Myšleno hodnotného majetku, který má smysl zpeněžovat jako jsou nemovitosti například. Dokonce je přípustné obě tyto metody insolvence kombinovat, pokud je to možné a vhodné.

Rychlý kontakt x