Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Jak funguje insolvence?

23.10.2023

Insolvence funguje jako možnost oddlužení v České republice od roku 2009. Nabízí výhody, které jiné formy oddlužení nabídnout nemohou. Funkce insolvence je šancí pro předlužené lidi ke komplexnímu oddlužení po určité době, která je limitována zákonem. Zjistěte, jak insolvence funguje a jaké možnosti pro Vás případně nabízí.

Chci insolvenci

Pokud máte minimálně dva věřitele, kterým již nedokážete splácet a jste dokonce alespoň měsíc v prodlení se splátkou, insolvence může fungovat jako vhodná cesta k Vaší lepší finanční situaci. Stačí mí dostatečný příjem nebo dárce a můžete mít pouze jednu měsíční splátku, která sloučí všechny dluhy.

Výhody insolvence

Fungování insolvence již od začátku přináší dlužníkům výhody, které z osobního bankrotu dělají často využívanou možnost, jak se zbavit dluhů. Mezi ty nejzajímavější přínosy patří:

  • Zastavení vymáhání, exekutorů a inkasních agentur
  • Konec nesmyslným úrokům
  • 1 únosná měsíční splátka
  • Maximum splácení 5 let
  • Šance na odpuštění části dluhu

Fungování insolvencí v České republice

Od začátku se insolvenční zákon v Čr vyvíjí a průběžně se novelizuje. Podstata ale zůstává stejná. Insolvence funguje na řešení úpadku dlužníka a tento proces má vést k vypořádání vztahů právě dlužníka s věřiteli. Cílem bude vždy úhrada co nevyšší části dluhu. Pokud ale ovšem dlužník není schopen uhradit za dobu splácení všechny dluhy v plné výši, je mu nezaplacená část dluhu odpuštěna.

Jedna z úprav zákona dala možnost invalidním a starobním důchodcům ke zkrácení maximální délky splácení o dva roky. Další úprava fungování insolvence přinesla jednodušší podmínky pro oddlužení podnikatelů. Jiná novelizace zase určuje podmínky, za kterých lze vstoupit do oddlužení znovu. Průběh fungování je velmi podobný pro všechny fyzické osoby.

  1. Splnění podmínek pro oddlužení
  2. Podání návrhu (přihlášky) na krajský soud
  3. Zahájení insolvenčního řízení
  4. Rozhodnutí soudu či žádost o doplnění
  5. Plnění insolvence formou splátkového kalendáře nebo prodejem majetku

Na jak dlouho?

Být v insolvenci je možné maximálně 5 let, pokud se bavíme o splátkovém kalendáři. Již není určené minimální procento, které je nutné zaplatit. Pokud dojde k úhradě celkového dluhu dříve, následně insolvence skončí. Je potřeba počítat, že je povinné platit odměnu insolvenčnímu správci po celou dobu trvání oddlužení.

Invalidní důchodci v posledních dvou stupních a starobní důchodci mají zkrácenou insolvenci na 3 roky. Ovšem také ostatní fyzické osoby mohou dosáhnout na kratší dobu. Insolvence v takovém případě funguje tak, že je nutné za dobu splácení třech let uhradit minimálně 60 procent z přihlášených pohledávek. Zbylé procento, které nebylo za tuto dobu splaceno, je dlužníkovi odpuštěno.

Závěr

Doporučujeme se obrátit na specialisty, kteří jsou schopni Vám nejprve popsat, jak insolvence funguje. Zároveň Vám dokáží poradit, zda je vůbec osobní bankrot pro Vás vhodným řešením. Můžete si domluvit osobní návštěvu na pobočce ve Vašem okolí. Jedná se vcelku o důležité životní rozhodnutí, které je lepší řešit osobně. Díky individuálnímu přístupu a absolutní diskrétnosti budete mít s naší advokátní kanceláří pocit mimořádné profesionality. Fungujeme s insolvencemi již řadu let a zkušenosti v oboru jsou pro nás velmi cenné.

Rychlý kontakt x