Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Insolvence na 3 roky | 777 210 149

9.4.2021

Od začátku fungování osobních bankrotů pro fyzické osoby byla maximální možná délka splácení 5 let. V případě oddlužení invalidních a starobních důchodců je tato lhůta již nějakou dobu zkrácena na tři roky. Současně měl nárok využít insolvenci na 3 roky dlužník, kterému se podaří za dobu 3 let zaplatit 60 % a více procent z jeho závazků. Následně je možné požádat soud o prominutí zbývajícího dluhu a tím pádem ukončení osobního bankrotu.

Mám zájem o insolvenci na 3 roky

V roce 2024 chce Ministerstvo spravedlnosti provézt změnu a stanovit maximální dobu v oddlužení na 3 roky podle obecné směrnice Evropské Unie. Cíl je v tomto záměru jasný: "Chceme mít co nejméně zadluženou společnost a co nejvíce lidí bez dluhů". Co si o těchto změnách a vývoji myslíte Vy? Zúčastněte se diskuze na našem Facebooku.

Insolvence na 3 roky

Oddlužení na 3 roky pro všechny

Nejprve se tříleté doby dočkalo oddlužení důchodců, kteří tohoto procesu mohli využít pouze jednou za život. Souběžně přibyla podmínka pro všechny ostatní dlužníky, kteří museli v insolvenci na 3 roky zaplatit 60 a více % svých dluhů. Rok 2024 upraví novelou insolvenčního zákona oddlužení tak, že na rychlejší oddlužení budou mít nárok všichni žadatelé splňující podmínky pro osobní bankrot. Základní jednotnou lhůtu tři roky odsouhlasila většina evropských zemí.

Tři roky splácení před novelou

Právní úprava dovolila insolvence na tři roky již dříve. Dosáhnout na ni mohli dlužníci, kteří splňovali alespoň jednu z níže uvedených podmínek.

  1. Uhrazení minimálně 60 % ze všech svých závazků za dobu třech let
  2. Oddlužení důchodců (invalidních II., III. stupně a starobních)
  3. Insolvence dříve než za 3 roky lze dosáhnout uhrazením 100 % kdykoli během splácení

Insolvenční správce má na starosti dohled nad průběžným splácením dlužníka a podává zprávu o plnění oddlužení. Po dosažení jedná z podmínek uvedené výše dojde k ukončení insolvence automaticky. Přesto doporučujeme se o svůj průběh oddlužování zajímat. Podmínky se již v minulosti několikrát měnily a nově upravené zákony platí pouze pro osoby, které do oddlužení vstupují. To znamená, že již probíhající insolvenční řízení se řídí podmínky původními, které platily při zahájení.

Obecné podmínky pro každého

  • Existence dvou nebo více věřitelů
  • Trestní rejstřík bez záznamu z krádeže, podvodu, zpronevěry apod.
  • Závazky po splatnosti alespoň třicet dní
  • Minimálně pět let od úspěšného ukončení předchozí insolvence

Jak na rychlejší oddlužení?

Pokud máte finanční problémy a potřebujete s nimi pomoci, můžete se na nás obrátit. My Vám ochotně popíšeme průběh insolvence na tři roky a zda na takovou formu oddlužení máte ve své situaci nárok. Snažíme se k Vám být blízko a doporučujeme ohledně takových citlivých témat jako je zastavení dluhů jednat osobně. Poradíme Vám, jak na oddlužení rychleji. Stačí nás nezávazně kontaktovat na uvedeném čísle výše nebo prostřednictvím kontaktního formuláře v horní části stránky.

Rychlý kontakt x