Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Průběh oddlužování aneb cesta z dluhů

3.2.2023

Proces oddlužování probíhá mnoha způsoby a záleží na konkrétní situaci, který z typů oddlužení zvolit. V tomto článku se Vám pokusíme přiblížit časté metody, které využívají lidi jako cestu z dluhů. Zároveň uvedeme podmínky, které se na jednotlivé oddlužování vztahují. Doporučujeme se pro konkrétní konzultaci Vaší situace obrátit na odborníka a nechat si udělat rozbor s návrhem řešení.

Konzultace na 777 210 149

V každém oddlužení je nutné posoudit celkovou výši závazků a jejich počet. Dále jsou zohledněny příjmy a možnost splácení. Jiné postupy se volí při vlastnění nemovitosti a jiné u osob bez hodnotného majetku. Měl by se brát také v úvahu věk dlužníka a doba trvání v oddlužování. Cíl je ale pořád stejný: začít žít znovu bez dluhů. Pojďme se tedy věnovat jednotlivým způsobům.

Možnosti v oddlužování osob

Popisujeme pouze zákonné možnosti v oddlužování. Vyhněte se nekalým praktikám a vyvarujte se podvodníkům, kteří Vám naslibují rychlý výkup Vašich závazků. Prověřujte svoje možnosti a informujte se o nich. Přeci jen se chcete oddlužit a ne se ještě více ponořit do problémů. Co tedy můžete vyzkoušet?

Konsolidace půjček a úvěrů

Pro tento způsob postupného oddlužování určitě nejprve kontaktujte svojí banku. Právě bankovní organizace nabízí lepší úrokovou sazbu než nebankovní instituce. Hlídejte si při konsolidace celkové RPSN, tedy náklad na úvěr, a procentuální výši ročního úroku. Nebankovní organizace nabízí půjčky v extrémních případech v řádech tisíců procent na RPSN. Nevýhoda je, že na konsolidaci pravděpodobně nedosáhnete, pokud se již nacházíte v delší platební neschopnosti nebo máte již exekuce.

Insolvence fyzických osob

Podobně jako u konsolidace zajistí insolvence sjednocení splátky do jedné (pokud nemáte hodnotný majetek). Tato možnost oddlužování není již tak benevolentní jako předchozí způsob, ale nabízí další výhody pro velmi zadlužené osoby. V rámci insolvenčního řízení se úvěry a půjčky nijak nenavyšují o žádné procento a vymáhání je nepřijatelné. Stejně tak dojde k zastavení exekucí. Dokonce je za určitých podmínek možnost nesplacení celkového dluhu. Zákon umožňuje při splnění podmínek odpuštění určité části závazků.

Oddlužení podnikatelů

Také právnické osoby či OSVČ někdy potřebují oddlužování svého podnikání. V případě oddlužení OSVČ je možné řešit dluhy podobně jako u insolvence fyzické osoby. V případě firem se insolvence řeší formou konkurzu nebo třeba reorganizace. Také v případě insolvence podnikatelů řeší podstatu správce jehož úkolem je uspokojovat věřitele v maximální míře.

Oddlužování nemovitosti

Nemovitost je brána jako hodnotný majetek, který se dá ručit. Vlastnictví nemovitosti je výhoda, kterou každý věřitel posuzuje. Ovšem pokud dojde k úpadku dlužníka, většinou právě nemovitosti jsou největší prioritou vymáhání či exekutorů. Na trhu existují firmy, které nabízejí oddlužení nemovitosti s různými alternativami. V případě insolvence by s největší pravděpodobností došlo k prodeji nemovitosti. To samé platí také pro vlastnění podílu. Ovšem podílové vlastnictví se zpeněžuje hůře.

Předcházení úpadku

Není ostudou si půjčit, když je to potřeba a je k půjčce patřičný důvod. Vždy ale nejdříve počítejte a následně si rozmyslete, zda je ve Vašich možnostech všechny půjčky splácet včas. Úpadek je termín pro osoby, kteří toto nadále nezvládají. Co tedy dělat, abyste se nepříjemným situacím spojených s vymáháním vyhnuli?

  • V případě nedostatečných financí se nejprve uskromněte
  • V případě nutnosti zažádat o půjčku nejprve řešte její podmínky
  • Neplaťte jednu půjčku tou druhou (dluhová spirála nikam správně nevede)
  • Zkuste svoje příjmy navýšit o brigádu nebo požádejte o zvýšení platu zaměstnavatele
  • Pokud nezvládáte jeden měsíc vše zaplatit, okamžitě komunikujte s věřiteli
  • S oddlužováním v úpadku se obraťte na profesionály, ať nenaletíte

Všechno nelze mít hned a také průběh oddlužování má své trvání. Od pár měsíců až po roky. V každém případě podstoupit tento proces za to většinou stojí. Odměnou je klidný život nerušený hovory od vymahačů a podobné stresující okamžiky. Rádi Vám poradíme s Vaší situací, kde Vám individuálně doporučíme, jak postupovat dále. Vysvětlíme Vám, jak jednotlivé procesy probíhají a co může čekat. Stačí nám zavolat.

Rychlý kontakt x