Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Jak správně řešit dluhy?

12.4.2023

Máte dluhy a hledáte řešení? Naštěstí v tom nejste sami. Poradíme Vám, co s dluhy dělat, jak postupovat a případně jak je všechny zaplatit. "Mám dluhy" může říct spoustu lidí a budou mít pravdu. Vždyť i taková hypotéka na bydlení je dluh a to pořádný. K tomu můžeme přidat dluh v bance, krátkodobou půjčku, úvěr od nebankovní organizace nebo zápůjčku od známého či z rodiny. Pak nastane otázka: Co s dluhy dělat? Jak je všechny zaplatit? Tak si pojďte přečíst náš návod na řešení oddlužení.

Mám dluhy! Volejte 777 210 149

Život může přinést situaci, kdy již není možné své závazky splácet tak, jak bylo stanoveno v době půjčení. Pozor, nemusí se ani jednat o půjčku. Dluh může vzniknout neuhrazenou pojistkou nebo třeba pokutou. V první řadě doporučujeme jednat s věřitelem o vzniklé situaci. Cílem by mělo být smírné řešení například v podobě mírnějšího splátkového kalendáře. Naplánujte si dobře své měsíční nutné výdaje a na zbytných věcech se omezte. Dejte dluhům přednost a pokuste se je zaplatit co nejdříve. Ušetříte tak na úrocích a penále.

Jak lze svoje dluhy řešit?

Možností je více a záleží na konkrétní situaci. Řešte dluhy se svým věřitelem. Ten je první instancí Vaší pozornosti. Komplikovanější to bývá v pokročilém stádiu vymáhání dluhu formou exekuce. Dobrá zpráva je, že exekuci lze zastavit. Řešení se musí odvíjet od počtu závazků či věřitelů a také od celkové výše dluhu vzhledem k Vašim příjmovým možnostem. Doporučujeme řešit dluhy takto:

  1. Nedostat se do prodlení se splátkou
  2. Jednání s věřitelem o možnostech
  3. Uskromnit se na zbytných výdajích
  4. Konsolidovat více nevýhodných úvěrů v bance
  5. Oddlužení prodejem majetku
  6. Insolvence neboli osobní bankrot

Jak zaplatit dluhy?

Dluhy splácejte řádně, pokud to bude jen trochu možné. V případě většího množství dluhů či pokročilého stádia vymáhání lze zaplatit dluhy v insolvenci. Tato forma oddlužení nabízí zastavení rostoucích úroků, ukončení všech druhů vymáhání a v případě nemajetnosti jednu únosnou měsíční splátku, která zahrne všechny Vaše věřitele. Dokonce tato metoda osobního bankrotu dovoluje v některých případech zaplatit jen část dluhu a v případě splnění podmínek oddlužení je nezaplacené procento odpuštěno.

Nevím, kde všude dlužím. Kde zjistím svoje dluhy?

Není nic neobvyklého ztratit přehled o všech svých dluzích. Může za to často ztráta dokumentace nebo změna adresy. Nezoufejte, naštěstí existují registry, které sdružují informace o dlužnících a jejich závazcích. Paradoxně nejsnadnější je zjistit svoje exekuce. Tyto dluhy lze zjistit z Výpisu centrální evidence exekucí dostupné na České poště či soudě nebo online. Existují také bankovní a nebankovní registry dlužníků jako SOLUS. Pokud znáte jména svých věřitelů, můžete svoje dluhy zjistit na vyžádání u nich.

Co dělat, když nemám na dluhy?

Obraťte se na odborníky se zkušeností. Popište jim situaci a požádejte je o pomoc s oddlužením. Když totiž nemáte peníze na svoje dluhy, nic moc jiného už nezbývá. Insolvence není pro každého, ale hodně lidem už pomohla k lepšímu životu bez dluhů. Podmínkou insolvence je tak zvaný úpadek dlužníka. Jednoduše řečeno se jedná o předlužení s neschopností řádně splácet.

Rychlý kontakt x