Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!
První zvládl osobní bankrot. Žil ze šesti tisíc na měsíc
4.3.2015
Když byl od ledna 2008 zaveden osobní bankrot s tím, že má zabránit poctivějším dlužníkům v pádu na úplné dno, tehdy pětatřicetiletý pan Jaromír zareagoval velmi rychle. O tuto milosrdnější formu oddlužení požádal už 23. den jejího fungování.
Podle analýzy dat z insolvenčního rejstříku byl z pana Jaromíra (jehož pravé jméno redakce záměrně pozměnila) o pět let později první úspěšný "osobní bankrotář" v zemi. Z dokumentů dostupných v rejstříku lze jeho příběh zrekonstruovat.
Krajskému soudu v Ústí nad Labem v lednu 2008 hlásil, že celkem deseti věřitelům - bankám a úvěrovým společnostem - dluží přes 1,2 milionu korun a že jde o dluhy, které se svým příjmem kolem 15 tisíc hrubého už není schopný splácet.
Je ale připravený v příštích pěti letech žít jen z nezabavitelného minima, tedy z částky kolem šesti tisíc korun, a vydělávat na to, aby uhradil alespoň třicet procent svých dluhů, jak to požaduje zákon.
Už na začátku února roku 2008 soud jeho osobní bankrot povolil. Stalo se tak navzdory tomu, že tehdy vypočítal, že čistá mzda pana Jaromíra stačí jen na uhrazení 23 procent dluhů.
"Z návrhu dlužníka je zřejmé, že ten očekává zvýšení příjmů," napsal soudce Jiří Bednář do rozhodnutí o povolení oddlužení.
Zaplatil i ze stravenek
Důvěru pan Jaromír splatil. Přestože v druhé půlce tvrdého pětiletého splátkového režimu pracoval za výrazně menší výplatu než v předchozích letech, uhradil svým věřitelům nakonec 44 procent původních dluhů.
Takový konec osobního bankrotu je podle ostravské insolvenční správkyně Jany Kudrnové obvyklý.
"V současné době mám zhruba 200 osob v osobním bankrotu a lze očekávat, že 90 procent z nich podmínky oddlužení splní," říká Kudrnová.
Pan Jaromír osobním bankrotem prošel úspěšně i proto, že neztratil motivaci jako někteří jiní dlužníci, kteří nechtějí "vydělávat na dluhy". Svůj čistý příjem v prvních třech letech oddlužení navýšil z původních 12 tisíc až ke 20 tisícům, jemu přitom zůstávalo stále jen nezabavitelné minimum, z této výplaty to bylo kolem osmi tisíc korun.
Na možné horší časy v příštích letech myslel i v momentě, kdy zjistil, že věřitelům poslal 14 tisíc, které vůbec nemusel. Jednu dobu totiž do splátek počítal i hodnotu stravenek, a když byl následně soudcem upozorněn, že stravenky počítat nemá, nežádal o vrácení přeplatku.
Když pak horší časy v posledních dvou letech splácení přišly a panu Jaromírovi se čistá mzda snížila na 13 tisíc korun, měl z minula "předplaceno" a v březnu 2013 si mohl oddechnout. Za pět let v úsporném režimu nesplatil málo - přes půl milionu korun. Odměnou mu bylo, že původní dluhy ve výši přesahující 1,2 milionu korun přestaly existovat.
Banky další půjčky nevylučují
Otázky, zda má dnes další půjčky a jestli mu je banky vůbec nabízejí, nechal pan Jaromír bez odpovědi. "Jelikož se jedná o velice nepříjemný kus života, jsem ochoten dát rozhovor za finanční odměnu, a to v představě pětimístné částky. Jinak bohužel nemohu sloužit. Nehodlám ze sebe dělat pitomce zadarmo," reagoval na žádost HN o rozhovor.
Banky lidi, kteří prošli osobním bankrotem, automaticky neodmítají.
"Každý případ posuzujeme individuálně. Při posuzování žádosti bychom v takovém případě kromě standardního credit scoringu přihlédli i k dalším okolnostem, jako je například doba uběhnutá od ukončení insolvence nebo jak velká byla dlužná částka," říká Pavla Kozáková z tiskového oddělení České spořitelny.
Půjčky ale spořitelna lidem, kteří prošli osobním bankrotem, v prvních pěti letech po oddlužení nenabízí aktivně.
"To, že klient prošel insolvencí, je z pohledu banky vnímáno jako negativní informace o jeho schopnosti splácet svoje závazky," doplňuje mluvčí GE Money Bank Milada Franek.
K osobnímu bankrotu, při kterém může věřitel přijít až o 70 procent pohledávky, nemají banky výhrady.
"Jako banka plně respektujeme rozhodnutí klienta tento zákonný nástroj využít a do procesu insolvenčního řízení vstoupit. V individuálních případech sami zahájení insolvenčního řízení iniciujeme," dodává Kozáková.
Celkem v Česku od roku 2008 o osobní bankrot požádalo již více než 106 tisíc lidí, 76 tisícům bylo vyhověno. Osobní bankrot zvládlo asi 4500 lidí, což je úspěšnost přes 75 procent. Většina ale stále prochází pětiletým obdobím splátek. Kdo z nich v této době přijde o práci nebo z jakéhokoli dalšího důvodu nezvládá několik měsíců hradit alespoň 30 procent dluhů, spadne do tvrdšího konkurzu. V něm dluhy nejde vymazat jen jejich částečnou úhradou jako v případě osobního bankrotu a věřitelé je opět začínají tvrdě vymáhat.
Zdroj: Hospodářské noviny (Jiří Hovorka)
Rychlý kontakt x
- +420 777 210 149
- napište nám
- facebook stránka