Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Zbavte se finančních předsudků. Nový rok k tomu přímo vybízí

11.1.2016

Každý z nás se v novém roce chce mít alespoň o něco lépe než v tom minulém. Jenže kde začít? Pozitivní je už to, když se člověk dokáže oprostit od zažitých stereotypů. Vybrali jsme takové, které "lezou do peněz" nejvíce.

Budu šetřit do matrace, do bank nevložím už ani korunu.

Střádat si peníze pod polštář není ten nejlepší způsob, jak zbohatnout. Takové peníze totiž žádným způsobem nepracují. Nehledě na to, že mít doma větší obnos není bezpečné. Lépe uděláte, když je uložíte na běžný nebo spořící účet, případně stavební spoření. Můžete také začít investovat. Třeba do podílových fondů, o které se dobře starají odborní správci. Díky nim nemusíte sledovat ani finanční trhy, ani proces zhodnocování vloženého kapitálu.

Správný poměr mezi investicí do akcií a do dluhopisů je Sophiina volba.

Nejistota správné volby je jednou ze základních emocí, která ovládá člověka při rozhodování o investici do fondů. Obavy z rozdílné míry výnosu a rizika mezi dluhopisy a akciemi dokážou rozptýlit třeba flexibilní fondy ČSOB. Ty využívají počítačem řízený model, který vyhodnocuje vývoj na trzích a vložené peníze přesýpá do akciové nebo dluhopisové složky podle toho, co je v dané chvíli výhodnější.

Pojistky jsou nesmyslné, stejně mi pojišťovna nikdy nic nedá.

Než platit pojistku, je lepší si na případnou událost spořit. Podobný názor má podle průzkumu ČSOB 51 procent lidí bez pojistky. Co však, když domácnost vyhoří nebo vaše obydlí zasáhnou povodně, nyní poměrně časté? Na takovou škodu jen stěží našetříte. Přitom stačí zajít k odborníkům, kde vám poradí i s pojištěním zdraví či majetku.

Radu odborníka nepotřebuji, vše najdu na internetu.

Na internetu lze najít skutečně leccos a díky kalkulačkám si už zájemce řadu věcí spočítá sám. Jsou však situace, ve kterých se rada experta hodí. Třeba při sjednávání životního pojištění. Cesta do pobočky se zkrátka občas vyplatí. Zvlášť v době, kdy si na jednom místě vyřídíte základní bankovní operace, sjednáte složitější produkty jako je třeba hypotéka a k tomu všechny dluhy pojištění.

Na důchod přece nebudu myslet ve třiceti letech.

Máte pravdu, ve třiceti je do důchodu daleko. Je to však správný čas, začít se spořením na stáří. Díky příspěvkům státu i zaměstnavatele je pro to ideální doplňkové penzijní spoření. Stát pomůže v mnohém, ne však ve všem.

Užiji si, dokud můžu. Na splácení je vždy času dost.

Není nic špatného na tom, vzít si půjčku a udělat si radost dříve, než na danou věc člověk našetří. Důležitá je však míra osobního zadlužení. Hlavní roli by tady měl hrát zodpovědný přístup. Může se to jevit jako samozřejmost, za vše však mluví údaje Exekutorské komory ČR, podle které roste počet občanů se čtyřmi a více exekucemi. Myslete také na to, že ne každý úvěr na trhu je seriozní.

Rada na závěr - začněte hned!

Skoncovat se zlozvykem je chvályhodné, u většiny lidí však taková snaha ztroskotá už v počátcích. Proto jakmile přijmete správné předsevzetí, udělejte hned i první krok. Zavolejte do banky a domluvte si termín rozhovoru.

Zdroj: Českobudějovický deník (Jaroslav Míth)

Rychlý kontakt x