Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

"Vymřou" solventní dlužníci?

22.1.2016

Klienti bank a úvěrových společností se koncem roku dočkali významné právní úpravy. Vláda schválila návrh zákona, který zpřísňuje pravidla pro poskytovatele spotřebitelských půjček a mimo jiné rozšiřuje možnosti předčasného splacení hypotéky bez sankcí. Kontrolu nad nebankovními úvěry podle tohoto návrhu převezme místo české obchodní inspekce česká národní banka.

Mnohé dlužníky také potěšilo vystoupení ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který ve Sněmovně na semináři o insolvencích uvedl, že by statisícům chronických dlužníků mohly být jejich dluhy automaticky odpuštěny. Argumentoval tím, že tito dlužníci stejně své dluhy už reálně nezaplatí, a neustále naskakující poplatky a právní náklady je dostávají do šedé zóny společnosti. Věřitelé by už poté nemohli své pohledávky soudně vymáhat, i když jinak by byly oprávněné.

Poslanecká sněmovna zas, přes odpor Senátu, prosadila uzákonění pravidel pro registr dlužníků. Schválila jej v rámci vládní novely, která má zpřísnit podmínky předvádějících prodejních akcí a umožnit mimosoudní řešení spotřebitelských sporů. Novela zákona o ochraně spotřebitele nové upraví i fungování registrů, ve kterých firmy sdílejí údaje o svých zákaznících. Nový zákon jasně řekne, že v nich bude možné za předem stanovených podmínek zpracovat údaje o spotřebitelích i bez jejich souhlasu. Kritici tohoto opatření ale poukazovali na to, že údaje o dlužnících by mohly v registrech zůstávat i po uhrazení jejich závazků, a vyslovovali obavy z možného zneužití dat.

Registry ale mají úvěrovým firmám sloužit k posouzení spolehlivosti a platební morálky případných klientů. Přijatá úprava s údaji o důvěryhodnosti klientů úvěrových společností stanoví, že zákazníci budou pouze informováni o tom, že údaje o nich budou, nebo mohou být, v evidenci vedeny. Navíc registry budou smět provozovat pouze neziskové organizace a musí se do nich zapojit vždy alespoň deset bank, úvěrových společností nebo jiných platebních institucí. To by mělo garantovat, že údaje budou mít určitou relevanci. Navíc by úprava měla podpořit vznik pouze velkých registrů, které bude jednodušší kontrolovat. Nebude tedy možné vytvářet malé lokální registry o několika položkách, které by mohly být snáze zneužitelné.

Je jistě dobré, že tento návrh zákona ještě počítá se solventními dlužníky a chce je evidovat a kontrolovat. Z vystoupení ministra Pelikána spíše vyplývá, že by se člověk měl co nejdříve maximálně zadlužit, aby byl nepostižitelný. Potom mu bude odpuštěno. Pokud nás bude více, tak se za pár let může stát, že v tuzemsku již nepotkáme žádné dlužníky, ale jen otravné věřitele a pár exekutorů a insolvenčních správců, přežívajících v rezervacích, nebo v ilegalitě.

Zdroj: Konkursní noviny – Bulletin (Karel Žítek, šéfredaktor)

Rychlý kontakt x