Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Vládou posvěcená oddlužovací novela chrání dle Kalouska nezodpovědné

8.2.2017

Novela oddlužovacího zákona počítá s tím, že do oddlužení by mohli jít dlužníci nyní již bez ohledu na výši svých dluhů. Proces oddlužení by pak mohl trvat tři, pět anebo sedm let dle výše splacených pohledávek. Návrh, kterým se nyní bude zabývat Parlament, kritizuje jak Česká asociace věřitelů, tak i například opoziční TOP 09 v čele s Miroslavem Kalouskem.

Dle ministerstva spravedlnosti „platný právní stav neumožňuje významné části dlužníků jejich dluhovou situaci řešit, neboť jejich dluhy dosáhly takové výše, že je už nejsou schopni uhradit v plné výši ani splátkami ze svých příjmů, ani výtěžkem z rozprodeje svého disponibilního majetku".

Tudíž se ministerstvo snaží udělat oddlužení dostupnějším tak, aby se více lidí dostalo z dluhové pasti. Lepší dostupnost oddlužení spočívá převážně v odpadnutí stávající vstupní podmínky úhrady alespoň 30 % za dobu pěti let. Podle návrhu bude dlužník oddlužen, jestliže za tři roky splatí alespoň polovinu pohledávek věřitelů, nebo za pět let alespoň 30 procent pohledávek, nebo bude po sedm let o splácení pohledávek usilovat - pak může být uspokojení věřitelů nižší než 30 procent.

Oddlužovací novela se však potýká se značnou kritikou

Z opoziční TOP 09 se například proti tomuto návrhu postavil Miroslav Kalousek, který na sociální síti uvedl: „Vláda chce chránit nezodpovědné. Asi proto, že v nich vidí své voliče. Věřím, že zodpovědných je víc".

Také Kalouskův stranický kolega Martin Plíšek označuje návrh za morální hazard, který poškozuje věřitele a podporuje neplacení dluhů.

I Česká asociace věřitelů považuje návrh oddlužovací novely za nespravedlivý k věřitelům. Návrh dokonce spatřuje jako odporující principům právního státu.

Česká asociace věřitelů tak přímo uvedla, že „odstranění garance minimálního uspokojení pohledávek věřitelů alespoň z 30 procent může vést v mnoha případech k nulovému splácení dluhů a tedy de facto k vyvlastnění majetku věřitelů bez nároku na kompenzaci".

Zdroj: Česká justice, čtk

Rychlý kontakt x