Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Vánoce a jejich financování

11.12.2014

V předvánočním období pravidelně sprintujeme po obchodech, abychom své blízké potěšili krásnými dárky. I při tom bychom ale měli počítat.

Nejvíce si peníze půjčujeme před letními prázdninami a právě před Vánocemi. Pokud patříte mezi ty, kteří se chystají vydat větší částku, již bude možná potřeba financovat půjčkou, zvažte pečlivě všechny možnosti, a než si na sebe vezmete finanční úvazek, vezměte v úvahu následující doporučení.

  1. Nejvýhodnější a nejjednodušší cestou, jak přijít k penězům, je využití bezúročného období na kreditní kartě. Jak by to vypadalo? Dárky uhradíte kreditní kartou, tedy vlastně penězi své banky (pozor, karta k vašemu běžnému účtu je debetní), a do jisté lhůty, běžně to bývá kolem 50 dní, peníze bance vrátíte a neplatíte nic navíc, tedy pokud jde o půjčku bezúročnou. Placení kreditními kartami má u mnohých bank také další výhody jako například prodloužení záruky na takto zaplacené zboží nebo pojištění proti odcizení a poškození věci.
  2. Počítejte s tím, že mohou nastat nepředvídané situace, a pečlivě zvažte své současné i budoucí finanční možnosti. Vzhledem k tomu, že si na sebe chystáte vzít závazek na delší dobu, zvažujte i situace, kdy například nebudete moci splácet dohodnutou finanční výši. Na trhu existují také flexibilní půjčky, které dovolují měnit výši splátek, předčasné splácení a podobně, zkrátka se Vám přizpůsobí v různých životních situacích.
  3. Nedívejte se jen na výši úroků! Důležité je sledovat i tzv. roční procentní sazbu nákladů (RPSN), která vyjadřuje také další náklady na půjčku kromě úroků.
  4. Malá písmena mohou mít velký význam! Než podepíšete smlouvu, přečtěte si celé její znění, tedy i to, co je napsáno malým písmem. Mohou se zde schovávat klíčové informace, např. zmíněné sankce za nedodržení splátek. Pokud něčemu nebudete rozumět, určitě se přeptejte!
  5. Opatrnost. Nenechte se ulovit na vlastní pohodlnost! Mnozí poskytovatelé půjček Vás budou lákat na "pohodlné a rychlé" peníze. Neplatí to vždy, ale čím snazší získání peněz, tím opatrnější buďte. Nastudujte si nejen nabízený finanční produkt, ale proklepněte se také jeho poskytovatel. To platí zejména v případě, že jím není některá ze zaváděných bank. I velké banky už nabízejí např. online zřízení půjčky, takže je vyřízení rychlé.

Zdroj: Katka (Lenka Nešporová)

Rychlý kontakt x