Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Ušetřete na splátkách půjček. Poradíme, jak správně sloučit úvěry do jednoho

30.1.2016

Máte víc úvěrů? Pak jste ideálním kandidátem na konsolidaci půjček. Správně zvoleným spojením půjček do jedné můžete ušetřit na splátkách až třetinu. Kdo navíc potřebuje další peníze, může se dostat i do situace, kdy za stejnou měsíční splátku, získá nové peníze. Víme, jak na to.

Dobře zvolená konsolidace úvěrů může výrazně pomoci rodinnému rozpočtu.

"U lidí, kteří mají větší zatížení v úvěrech a těžce situaci zvládají, je konsolidace půjček často velkým vysvobozením, protože může snížit měsíční splátky třeba i o třetinu," říká úvěrová analytička poradenské společnosti Partners Lucie Drásalová.

Ihned ale dodává, že je nesmírně důležité, aby tito lidé začali okamžitě s tvorbou rezervy.

"Aby ušetřené peníze opět neutratili a časem se nedostali opět do problémů," pokračuje.

Češi už výhody tohoto postupu zaznamenali. Celková statistika konsolidovaných úvěrů není v Česku k dispozici, data o těchto produktech neeviduje Česká bankovní asociace ani Česká národní banka. Rostoucí zájem o konsolidaci ale potvrzují jednotlivé banky. Například v případě ČSOB tvoří úvěry na konsolidaci v některých obdobích roku až třetinu všech úvěrů. A Češi podle banky obvykle konsolidují částky kolem 216 tisíc korun při sloučení dvou půjček.

"Banky se zaměřují jak na konsolidaci a refinancování úvěrů, tak i na situace, kdy bonitní klient zažádá o navýšení částky konsolidovaného úvěru. Zpravidla, pokud mu na to stačí jeho příjmy, mu ho banka navýší a navýší se tím automaticky i celková výše úvěru. Žádné bonusy ani další navýšení banky do takového úvěru nezahrnují," říká Martina Vystavěl z oddělení komunikace České bankovní asociace.

Refinancujete? Porovnejte si nabídku hypoték a ušetřete.

Podle Martiny Vystavěl banky v případě konsolidací dodržují stejné zásady posouzení úvěruschopnosti klienta jako u poskytnutí prvního úvěru.

"V úvěrových registrech si banka ověří klientovu splátkovou morálku, pokud klient splácel své závazky řádně, banka mu může důvěřovat, a tak mu s největší pravděpodobností nabídne nový a výhodnější úvěr," říká.

Povinností klienta je nové bance poskytnout informace o svých příjmech a výdajích a také smlouvy, na jejichž základě byly uzavřeny úvěry, které chce konsolidovat.

"Většina bank dnes nabízí konsolidaci zdarma," vysvětluje Drásalová.

Neplatí to ale vždy.

Například Česká spořitelna si za přijetí, posouzení a vyřízení žádosti o konsolidaci účtuje procento z poskytnutého úvěru, maximálně pak 5000 korun. Nebo například u Expobank klient zaplatí procento z půjčené částky a každý měsíc pak 50 korun za správu úvěrového účtu.

Konsolidovat je možné prakticky veškeré úvěrové produkty. Například i leasing na auto nebo úvěr ze stavebního spoření. Drásalová zároveň nedoporučuje sjednávat si k úvěrům pojištění proti neschopnosti splácet, které banky rády spolu s těmito produkty nabízejí. V pojistných podmínkách je podle ní tolik výluk, že šance na plnění od pojišťovny je v případě pojistné události velmi nízká.

U klientů, kteří mají problémy se splácením, by konsolidace přitom měla vždy přijít na řadu až po té, kdy klient zváží možnost dohody s bankou o odložení splátky v bance. A to z toho důvodu, že v momentě, kdy klient již přestane splácet, získá negativní záznam v registru dlužníků a jakákoli další konsolidace pro něj tak je o poznání dražší a obtížnější.

Zdroj: aktualne.cz (Dan Tácha - připraveno ve spolupráci se společností Partners)

Rychlý kontakt x