Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Sedm tipů pro finančně úspěšný rok domácnosti

28.3.2015

Jak lépe zacházet s domácími financemi? Jak efektivněji spravovat rodinný rozpočet? Sedmička bývá označována za šťastné číslo, proto Vám nabízíme 7 tipů, jak doma lépe hospodařit.

1. Mějte přehled

Proto, abyste měli své výdaje pod kontrolou, si už nemusíte schovávat účtenky. Existují aplikace, které Vám s tím pomohou. Banky dnes podobné aplikace integrují do internetového bankovnictví. Třeba služba Osobní finance od Ery automaticky třídí výdaje do kategorií a pomocí jednoduchých grafů znázorní, za co utrácíte nejvíc nebo kde Vám výdaje rostou. Pohlídá i nastavený limit pro útratu.

2. Začněte šetřit

Když nevíte, jak víc vydělat, řešením je méně utrácet. Šetřit se dá různě. Zvažte změnu dodavatel elektřiny nebo používání úsporných žárovek. Jestliže Vám v rozpočtu měsíčně pár stovek přebývá, začněte si tvořit finanční rezervu. Odborníci radí mít v záloze 3 až 6 násobek měsíčních příjmů. Samozřejmostí je omezit neřesti, jako jsou kouření, alkohol nebo záliba v nakupování.

3. Zhodnoťte své peníze

Když máte vytvořenou rezervu, podaří se Vám ušetřit další peníze, nenechte peníze ležet na běžném účtu. Raději je začněte aktivně zhodnocovat. Spořící účty vklad zhodnotí úrokem kolem půl procenta. Pokud peníze nebudete v blízké době potřebovat, vyzkoušejte nějakou formu investice, která Vám může přinést lepší zhodnocení. Pokud nejste zrovna odborníkem na vývoj na finančních trzích, může pro Vás být vhodným řešením investice do podílových fondů. Ty spravují odborníci a vy se tak nemusíte o finanční trhy starat ani nadále. Podílové fondy nabízí mnoho odlišných struktur s větším či menším rizikem a zároveň s větším či menším potenciálem výnosu, a tak si vybere opravdu skoro každý.

4. Myslete na budoucnost

Průměrná výše státních důchodů je asi 11 000 korun a jejich budoucnost se nerýsuje růžově. Úloha vlastních úspor ve stáří proto hraje stále důležitější roli. Primárně využijte produkty, které nabízejí určitou formu státní podpory, například stavební spoření nebo doplňkové penzijní spoření. U penzijka Vám celkový  výnos může vylepšit nejen státní příspěvek, ale i příspěvek zaměstnavatele i úlevu na dani. K tomu, aby klient získal veškeré výhody, se doporučuje spořit dva tisíce měsíčně.

5. Udělejte si pořádek ve smlouvách

Z průzkumu Československé obchodní banky vyplývá, že i když 63 procent populace považuje pojištění za nedílnou součást života, řada z nás k pojistkám přistupuje krátkozrace. Víme, kolik platíme, tápeme ale v tom, kolik bychom dostali v případě škodní události. Téměř pětina lidí s životní pojistkou neví, jaký druh životního pojištění má uzavřený. Ani s pojištěním domácnosti neumíme zacházet. Pojistnou částku neupravuje podle aktuální hodnoty vybavení domácnosti polovina osob. Čas od času se proto vyplatí do smluv nahlédnout, případně se domluvit s osobním bankéřem, který Vám pomůže vše zrevidovat a správně nastavit.

6. Nepůjčujte si nad rámec svých možností

Přestože exekucí v Česku výrazně ubylo, stále existuje řada lidí, kteří si půjčí bez rozmyslu, aniž by věděli, jak vše splatit. Jen loni české soudy podle údajů Exekutorské komory České republiky zahájily 714 tisíc exekucí. Pokud nemáte dostatek prostředků a nechcete čekat, až naspoříte, zvažte, zda danou věc skutečně potřebujete. Teprve pak využijte půjčku a pečlivě si vyberte, od jaké společnosti si ji vezmete. Samozřejmě, pokud se Vám v zimě rozbije kotel a nemáte potřebnou hotovost, půjčka je namístě.

7. Šetřete si na svůj sen

Snáz se šetří, když víte, na co peníze půjdou. Stanovte si cíl a konečnou částku, kterou chcete nastřádat. Pokud šetříte na auto, dejte si jeho fotografii někam, kde na ni uvidíte. Ve slabších chvilkách Vám připomene, kam směřujete. Jako motivace Vám poslouží i schůzka s osobním bankéřem, který zjistí, zda jsou Vaše záměry vzhledem k momentální finanční situaci reálné.

Zdroj: Hradecký deník

Rychlý kontakt x