Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Přes sto tisíc Čechů si půjčuje na Vánoce, i když jsou v exekuci

7.12.2016

Na výdaje spojené s Vánoci, ať už se jedná o dárky, či potraviny, si letos půjčí 17 procent Čechů v produktivním věku, tedy celkem 1,2 milionu osob. Z nich však 316 tisíc (27 %) čelí nebo v minulosti čelilo exekučnímu řízení – tedy téměř o pětinu lidí více než vloni, což je alarmující údaj.

Asi nejznepokojivější ale je, že 119 tisíc lidí (12,5 %), kteří si chtějí půjčit na letošní Vánoce, je dokonce v exekuci v současné době. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu Exekutorské komory ČR, který se uskutečnil v listopadu tohoto roku.

„Oproti loňskému roku se mírně snížil počet těch, kteří si chtějí půjčit na vánoční výdaje. O něco častěji než jiné skupiny občanů si půjčku plánují vzít lidé dočasně bez příjmů (v domácnosti, na rodičovské dovolené apod.) nebo lidé s čistým příjmem do 15 000 Kč,“ komentuje výsledky průzkumu Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory ČR.

Ve většině případů si lidé chtějí půjčit částky do deseti tisíc korun, přičemž polovina (48 %) se obrátí na banky, čtvrtina (25 %) na nebankovní společnosti a další čtvrtina (27 %) na rodiny či přátele.

Z průzkumu také vyplývá, že až 27 % těch, kteří si letos hodlají půjčku vzít, je v současné době v exekuci. Oproti loňskému roku jde o zřetelný nárůst, kdy se jednalo o 20 % lidí.

„Šokuje nás, že si půjčku chtějí brát i lidé, kteří nyní čelí exekuci, často i mnohočetné. Místo toho, aby nejdříve splatili své současné dluhy, si berou další na často zbytné věci. Tím své trable ovšem ještě prohloubí,“ uvádí viceprezident EK Vladimír Plášil, viceprezident Exekutorské komory ČR. „Alarmující je také fakt, že téměř každý sedmý (15 %) ve věku 18–26 let má již zkušenost s exekucí.“

Starosti pod stromeček

Půjčovat si peníze na vánoční dárky je ošemetné a podle Fučíkové by si to měl člověk velmi dobře rozmyslet. A to nejen jestli by byl takovou půjčku schopen splácet, ale rovněž zda je opravdu nutná.

„Nejen že si Češi často půjčují na nepotřebné věci nebo dovolené, často mají navíc tendenci odvozovat kvalitu dárku z jeho ceny. Přitom je bezesporu možné udělat radost i levnějším či ručně vyrobeným dárkem nebo i gestem,“ nabádá prezidentka EK.

Ještě horší je však podle ní varianta, kdy si lidé berou půjčku, aby splatili jiný stávající závazek. Dostanou se tak do začarovaného kruhu, ze kterého se jen velmi těžko dostává ven. Nakonec mohou skončit i v několika exekučních řízeních naráz.

Lidé se mnohdy k půjčce uchylují také jakožto ke zdánlivě jednoduchému řešení krizových výdajů. Mnohem lepší variantou by přitom bylo vytvořit si tzv. finanční polštář.

„Problémem značné řady Čechů je špatná správa financí. Neodkládají si peníze bokem pro nenadálé situace a často žijí takříkajíc od výplaty k výplatě. Když pak nastane nepředvídatelná událost, nemají žádné peníze v záloze a často se uchylují k půjčce,“ vysvětluje Plášil. „Velkým problémem je však také tzv. příjmová chudoba – tedy kdy lidé sice pracují, ale mají natolik nízký příjem, že jim nestačí na pokrytí ani běžných potřeb a už vůbec ne na tvorbu rezervy.“

Stejně tak je podle něj naprosto nevhodné řešení brát si půjčku, když je člověk v exekučním řízení. Přesto se ukázalo, že to má aktuálně v plánu řada lidí. Nejen že v takových případech je sehnat půjčku velmi obtížné, ale takový úvěr musí být podle Fučíkové krajně nevýhodný a riskantní.

Komora nabízí pomoc

Podle průzkumu Exekutorské komory ČR se do exekucí nejčastěji dostávají lidé se základním vzděláním nebo vyučení v oboru – jedná se o každého pátého (21 %). Jde o značný rozdíl oproti vysokoškolsky vzdělaným, kde mají s exekucí zkušenost pouhá 4 % lidí.

„Kromě napjatějších domácích rozpočtů to může být způsobeno nedostatečnou finanční gramotností a bohužel i laxním přístupem k řešení situace. Když už se člověk do exekuce dostane, rozhodně by měl s exekutorem komunikovat, nikoliv se k problému stavět zády – tím nic nevyřeší ani exekuci nezastaví,“ upozorňuje Jan Mlynarčík, člen prezidia Exekutorské komory ČR.

Pro ty, kteří si s exekucí nevědí rady, už sedm let úspěšně funguje projekt bezplatných právních poraden Exekutorské komory ČR, jejichž cílem je zejména snaha zpřístupnit nezbytnou právní pomoc i sociálně slabším vrstvám obyvatelstva. Do dnešního dne v kamenných poradnách komora poskytla poradenství a podporu již přibližně 7 300 lidem. Rostoucí oblíbenost sleduje také u on-line poradny na stránkách www.ekcr.cz, která funguje od roku 2014 a od té doby tímto způsobem komora vyřešila takřka 2 200 dotazů.

Zdroj: Česká justice (Dušan Šrámek)

Rychlý kontakt x