Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Potvrzení o bezdlužnosti vydané Centrálním registrem dlužníků jsou oficiálně neplatná

10.2.2017

Před Centrálním registrem dlužníků ČR (dále jen CERD) opět varuje i Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Tím se připojuje k varování, která vydávají média i další instituce již řadu let. I přes tato varování však lidé tento registr stále využívají. Správnými registry ovšem jsou Insolvenční rejstřík či Solus, který sdružuje banky, telekomunikační operátory, spořitelny, pojišťovny a obchodní řetězce.

ÚOOÚ ve svém upozornění uvádí, že: "Přes varování státních orgánů, finančních institucí i řady odborníků také v minulém roce lidé platili za potvrzení o bezdlužnosti, aniž by se seznámili s podmínkami nabízených služeb, přičemž následně zjistili, že vydané potvrzení o bezdlužnosti není státními úřady ani finančními institucemi uznáváno, resp. neobsahuje relevantní informace vzhledem k tomu, že CERD není zapojen do legálních dlužnických registrů, které mohou být na základě právních předpisů vedeny."

I přes varování médií a úřadů stále webový portál Centrální registr dlužník stále existuje a nabízí služby, jež jsou oficiálně neplatné. CERD, který zároveň využívá i doménu dlužník.cz, vyjíždí ve vyhledávačích na prvních místech, a to dokonce na několika pozicích. Zákony ČR však neumožňují tento registr zrušit, protože jeho provozovatel je z USA, díky čemuž jsou vymáhání opatření prostřednictvím zákona o ochraně osobních údajů v podstatě nemožná.

Stále tedy platí, že pro získání potvrzení o bezdlužnosti je možné pouze z veřejných databází, jejichž činnost je stanovena zákonem, či na registry, jejichž serióznost je věrohodně potvrzena bankovními institucemi a významnými poskytovateli úvěrů.

Zdroj: Česká justice (Irena Válová)

Rychlý kontakt x