Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Poradna BP: S kreditní kartou zacházejte opatrně

3.11.2014

PONDĚLNÍ SERIÁL - PORADNA BP: Čtenář se dostal do finančních problémů a chce je řešit nějakým finančním, úvěrovým produktem. V bance mu nabídli využití kreditní karty. My tuto formu řešení starých závazků nedoporučujeme.

Důvodem je skutečnost, že kreditní karta není určena pro řešení zadlužení či dlouhodobější úvěrové použití. Využití kreditní karty totiž vyjde velmi draho. Tato karta je určena spíše pro krátkodobé úvěrování a přechodný nedostatek prostředků. V případě chybného použití této karty totiž může spíše dojít k prohloubení finančních problémů klienta, než k jejich řešení. Radu bankéře tak nemůže určitě podpořit. Možná se jedná pro postup výhodný pro banku, nikoliv však postup výhodný pro samotného klienta.

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, dostal jsem se do sociálních problémů. Vzal jsem si poměrně nevýhodný úvěr, který mám nyní problém splácet, navíc se jako na čerta připojily další nutné výdaje, které nemohu ignorovat. Nejedná se o extrémně vysoké zadlužení, nicméně dělá mi poměrně velké a zbytečné problémy a vážně mě zatěžuje. Proto sem se rozhodl věc řešit. Slyšel jsem o různých možnostech produktů bank, které je možné využít pro řešení na tyto případy. V bance mi doporučil pracovník, abych použil jejich kreditní kartu s tím, že vydání je okamžité, mohu okamžitě čerpat a mohu s ní i kdekoliv zaplatit, což se mi zdá výhodné. Musím si prý jen hlídat nějakou bezúvěrovou dobu, tedy dobu, kdy se za úvěr z karty neplatí žádné úroky, což se mi zdá jako další plus téhle karty. Když sem s nápadem přišel do hospody, kamarád, který také dělá ve finančních službách mě od kreditní karty odrazoval, a nabízel mi úlpně něco jiného, nějakou konsolidaci. Tak teď nevím a potřeboval bych spíše radu někoho nezávislého.

Odpověď odborníka:

Dobrý den, obávám se, že měl pravdu spíše Váš kamarád. Kreditní karta skutečně není výhodná pro dlouhodobé úvěrování, které právě Vy potřebujete. A už vůbec není vhodná pro řešení starých úvěrů. Její použití by mohlo Vaše problémy a finančních nestabilitu ještě více prohloubit. Kreditní karta je naopak určena výhradně pro krátkodobé financování či nákupy. Bezúročné období o kterém se zmiňujete, není z pohledu Vašich potřeb až takovou výhrou nebo výhodou. Jedná se období od 30 do 50 dnů, po které nehradíte žádné úroky z využitých prostředků z této karty. Jakmile však toto období uplyne a Vy částku v plné výši neuhradíte, nastupují poměrně vysoké úroky až 20 procent ročně (záleží na konkrétním poskytovateli karty) a současně se Vám začnou strhávat splátky ve výši až 1/12 úvěru, tedy splátky s předpokládanou splatností jeden rok. 

Pokud by jste prostředky z karty použil na zaplacení nějakého starého úvěru, pak Vás nový úvěr z karty vyjde poměrně draho a navíc splátky úvěru z kreditní karty jsou s ohledem na krátkou splatnost poměrně zatěžující. Je tedy pravda, že kartu můžete získat rychle, získáte i nějaké bonusy či slevy za její používání, ale na druhou stranu Vás celkově takové financování vyjde draho.

Proto spíše využijte nabídku kamaráda či jiné instituce, která Vám poskytne výhodnější úvěr na refinancování starého závazku. Smyslem refinancování je rozložení splátek do delšího období a můžete dosáhnout i na nižší úrok a tím i nižší splátky. 

Zdroj: bankovnipoplatky.com (Miroslav Zeman)

Rychlý kontakt x