Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Populistická rétorika Ministra spravedlnosti opět pobuřuje exekutory

30.1.2017

Dne 23. ledna vystoupil v rádiu Impuls v pořadu Kauza dne Ministr spravedlnosti Robert Pelikán, kde pokračoval ve své populistické kritice soudních exekutorů. V rozhovoru mimo jiné hovořil i o nadhodnocených příjmech exekutorů. Na toto Exekutorská komora reagovala také těmito slovy: „Na této skutečnosti by nebylo nic až tak zvláštního. Problém je v tom, že ministr při svých soudech buď zapomíná, nebo záměrně překrucuje fakta."

Zástupci exekutorské komory se zlobí, protože ministr Pelikán stále uvádí nesprávné výše příjmů. Přitom po dalším přezkoumání Ministerstvo spravedlnosti samo tato čísla výrazně korigovalo. O této skutečnosti se však již ministr Pelikán nezmiňuje.

Zároveň se Exekutorské komoře nelíbí, že si ministr v rozhovoru opět neodepřel výrok, že soudní exekutoři snížení odměn unesou. Ti druzí pak nevykonávají svou činnost dobře a budou nahrazeni těmi „šikovnějšími".

„Toto stanovisko Exekutorská komora považuje za zcela falešné. Úspěch či neúspěch soudních exekutorů již dávno není dán tím, jak dobří procesualisté a právníci jsou, ale jak silné mají lokty při získávání exekučních zakázek. Postavení soudního exekutora coby podnikatele a míra konkurence mezi nimi by měla být jednou ze zásadních otázek, na kterou by měl ministr najít odpověď, pokud má skutečný zájem na tom, aby narovnal či úplně odstranil defekty vymáhání pohledávek prostřednictvím soudních exekutorů." Exekutorská komora

Exekutorská komora také nesouhlasí s neustálým bagatelizováním stoupajícího počtu rezignací exekutorů z úst Ministra spravedlnosti Pelikána. Přitom jen v minulém roce došlo k odstoupení 14 exekutorů, přičemž v letech minulých to bylo pouhých 3-5 exekutorů. O povolání exekutora navíc v současné době nemá nikdo zájem a exekutorská komora se tak potýká s nedostatkem soudních exekutorů.

Zdroj: Česká justice (Dušan Šrámek)

Rychlý kontakt x