Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Pelikán posílá oddlužovací novelu do vlády

28.1.2017

Vláda bude projednávat oddlužovací novelu, jejímž cílem je umožnit lidem v těžké finanční situaci dosáhnout oddlužení a dostat se tak z dluhové pasti. To má novela zajistit umožněním vstoupení do insolvenčního řízení bez ohledu na výši svých dluhů. Nový proces oddlužení by měl trvat tři, pět anebo sedm let.

„Platný právní stav neumožňuje významné části dlužníků jejich dluhovou situaci řešit, neboť jejich dluhy v průběhu času dosáhly takové výše, že je již nejsou schopni uhradit v plné výši ani splátkami ze svých příjmů, ani výtěžkem z rozprodeje svého disponibilního majetku," popsalo ministerstvo.

V případě schválení oddlužovací novely by měla ze zákona zcela vymizet stávající podmínka úhrady minimálně 30 % ze všech svých dluhů za dobu pěti let. Tuto podmínku totiž Ministerstvo spravedlnosti považuje za naprosto nespravedlivou. Návrh novely počítá s tím, že by novou podmínkou oddlužení byla úhrada minimálně poloviny závazků za dobu tří let, nebo úhrada minimálně 30 % dluhů za dobu pěti let či že bude dlužník po dobu sedmi let o úhradu pohledávek alespoň usilovat, přičemž úhrada by mohla být nižší než 30 % všech dluhů.

Zdroj: Česká justice

Rychlý kontakt x