Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Ministerstvo spravedlnosti chystá pro dlužníky účty chráněné před exekutory

30.3.2015

Aliance proti dluhům usiluje o vznik účtů chráněných před exekutorem. Ministerstvo spravedlnosti na návrh slyší. Podoba účtu by mohla vycházet z německého vzoru, takzvaného P-konta. Novelu exekučních předpisů, která bezpečné konto zavede, už ministerstvo promýšlí. Hotovo by mělo být v létě.

Podle Aliance proti dluhům jsou dnešní pravidla pro dlužníky často neúnosná – kvůli exekuci účtu a srážkám ze mzdy se propadají do dluhové pasti nebo situaci řeší odchodem z „bankovního systému“ a legálního zaměstnání.

Exekuce z účtu vysává i nezabavitelné příjmy

Potíž je v tom, že exekutor může nechat zablokovat všechny peníze na účtu dlužníka, aniž by zjišťoval, o „jaké peníze“ se jedná – nezáleží, jestli jde o mzdu nebo některý z nezabavitelných příjmů, jejichž výčet vidíte v boxu. Zákonná brzda je jen jedna: dlužník má právo vybrat si z účtu jednorázově částku, která odpovídá dvojnásobku životního minima – tedy 6820 korun (v případě, že tolik na účtu má).

„Představme si matku dvou dětí. Po rozvodu se kvůli zařizování nového domova zadluží. Brzy není schopna splácet a skončí v exekuci. Vzhledem k tomu, že má vyživovací povinnost na dvě děti, její nezabavitelná částka je při mzdě 15 tisíc asi 12 tisíc korun. Rozpočet se jí daří udržet vyrovnaný do chvíle, než je exekučně postižen i účet. Kromě mzdy se jí zabavují i dávky státní sociální podpory, které nemají být exekucí postihnuty, ale které jí každý měsíc na účet chodí. Zůstane bez peněz, není schopna platit nájem, dluhy rostou. Dostane se do zoufalé situace, vedoucí k rizikovým a nesolidním půjčkám s téměř lichevními podmínkami,“ popisuje Dagmar Doubravová, ředitelka centra Rubikon, které je členem Aliance proti dluhům.

Řešení? Bezpečné konto jako v Německu. Ministerstvo je pro

V Německu může dlužník v exekuci změnit svůj účet v bance na speciální P-konto, na kterém je „oddělena“ nezabavitelná částka, se kterou může volně nakládat a kterou exekutor sebrat nesmí. Ministerstvo spravedlnosti je návrhu na zavedení podobného „bezpečného účtu“ u nás nakloněné.

„Skutečně zvažujeme zavést takzvaný chráněný účet, jeho přesnou podobu stále ještě promýšlíme. Smyslem by mělo být, aby v případě exekuce na mzdu a současně exekuce na účet nedocházelo k tomu, že mzda dlužníka je postižena dvakrát. Chráněný účet by mohla zavést novela exekučních předpisů, kterou se Ministerstvo spravedlnosti chystá předložit v létě,“ řekla Peníze.cz mluvčí rezortu Kateřina Hrochová.

A co na novinku říkají exekutoři?

Hotově. Mimo „bankovní systém“

Mluvčí Exekutorské komory Petra Báčová upozorňuje, že soudní exekutor ve skutečnosti není tím, kdo peníze z účtu dlužníka strhává – „nedbá“ tedy ani na to, aby si dlužník vybral dvojnásobek životního minima.

„Peníze blokuje banka, která tak činí na základě exekučního příkazu nebo příkazu v rámci výkonu rozhodnutí. V souladu se zákonem postihne částku, která odpovídá výši vymáhané sumy. Soudnímu exekutorovi ani soudu není znám původ peněz, které banka na účtu blokuje,“ upřesňuje mluvčí exekutorů.

Připomíná také, že dlužník si může důchod, mzdu nebo jiný příjem nechat vyplácet jinak – například složenkou. Zaměstnavatel pak sice srazí část mzdy kvůli exekuci, ale nezabavitelnou část příjmu dlužníkovi nikdo nevezme.

Podle zkušeností Rubikon centra ale někteří zaměstnavatelé mzdu v hotovosti vyplácet nechtějí.

„Zaměstnavatel je navíc nucen bez nároku na kompenzaci nákladů provádět výpočty srážek ze mzdy, evidovat exekuce zaměstnanců a zodpovídat za správné provádění a vyplácení srážek. Stává se, že se zaměstnancem radši zruší pracovní poměr. Požadavek zaměstnance na výplatu mzdy v hotovosti je pak naprosto nereálný,“ argumentuje mluvčí centra Rubikon Anita Homrová.

Dlužník, kterému se podaří se zaměstnavatelem domluvit, podle ní zase často zcela opustí „bankovní systém“.

„Což znamená, že dosud pravidelné platby, například nájmu a energií, už nemůže provádět z účtu. A zvyšuje se riziko dalších dluhů,“ pokračuje Homrová.

Část dlužníků pak podle jejích slov odchází z legálního zaměstnání a hledají si práci na černo, kde je výplata v hotovosti běžná.

Dlužníci se můžou bránit i dnes. Ale efektivně?

Když dlužníkovi exekuce vysaje z účtu i nezabavitelné peníze, má šanci se bránit:

„Pokud dlužník nejedná a nechává si na účet obstavený v rámci exekuce posílat nezabavitelnou část příjmu, může podat návrh na částečné zastavení exekuce,“ vysvětluje Petra Báčová z Exekutorské komory.

Dlužníci však podle ní této možnosti příliš nevyužívají, většina z nich si zajistí výplatu příjmu složenkou.

Jak funguje německé P-konto

Debatě o zavedení „bezpečných účtů“ známých v zahraničí se Exekutorská komora nebrání, podle mluvčí Petry Báčové ji už před lety iniciovali sami exekutoři. Vysvětluje také, jak funguje německý model, který by nám mohl posloužit jako vzor:„Princip německého P-konta spočívá v tom, že dlužník má po dobu exekuce právo, aby konkrétní část jeho příjmů nepodléhala postihu a mohla sloužit k pravidelným platbám, které jsou z účtu prováděny a slouží k uspokojování základních životních potřeb.“ Pokud o to dlužník požádá, změní banka jeho běžný účet na P-konto. Když k tomu dojde, mění se i postup exekuce.

„Plátce příjmu odešle na P-konto dlužníka celou výši mzdy a neprovádí srážku, kterou by jinak vypočítával při výplatě příjmu,“ říká Petra Báčová.

Banka pak zajistí, aby dlužník mohl z účtu každý měsíc vybrat nezabavitelnou částku, respektive s ní volně nakládat. Zbytek je exekučně zabaven.

Zdroj: penize.cz (Petra Dlouhá)

Rychlý kontakt x