Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Kritika kárných senátů NSS z úst ministra spravedlnosti vede k destabilizaci a nedůvěře

18.1.2017

Dle bývalé členky kárného senátu Nejvyššího správního soudu (NSS) a současné předsedkyně Soudcovské unie Daniely Zemanové mají nahodilé výroky ministerstva v čele s Robertem Pelikánem proti kárnému řízení ve věci soudních exekutorů negativní dopad na veřejné mínění vůči činnosti tohoto senátu. To přispívá k vzájemné nedůvěře a destabilizaci.

Jak Zemanová uvádí, měl by ministr spravedlnosti Robert Pelikán namísto vydávání nahodilých výroků, předně v případě výhrad komunikovat s předsedou Nejvyššího správního soudu. Což se však neděje. Přitom kritika zní převážně na malé postihy ukládané za prohřešky soudních exekutorů, s čímž Zemanová nesouhlasí.

Nezaznamenala jsem žádnou komplexní kritiku činnosti kárných senátů ze strany MSp, pouze výrok ministra spravedlnosti, podle něhož kárné senáty ukládají příliš mírné sankce v řízeních, ve kterých MSp figuruje jako navrhovatel," reagovala prezidentka Soudcovské unie Zemanová.

 Dále Zemanová uvedla, že tato kritika nebyla podpořena žádným příkladem konkrétního řízení, kdy by došlo k udělení nepřiměřené sankce.

Její slova podporuje fakt, že v roce 2013 udělil kárný senát NSS dvoumilionovou sankci, přičemž horní hranice je 2,5 milionu korun, za špatnou činnost exekutora. V roce 2015 pak dokonce odvolala z funkce exekutory z Ostravy a Hradce Králové kvůli sérii jejich nedostatků.

Zdroj: Česká justice (Dušan Šrámek)

Rychlý kontakt x