Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Komu slouží registr dlužníků?

19.10.2015

Finanční gramotnost je pojem, který se v současnosti skloňuje ve všech pádech. Velkou roli hraje i v problematice půjček. Na toto téma jsme mluvili s Jozefem Dudášem, úvěrovým specialistou banky Zuno.

Které pojmy má znát i laik, aby se lépe orientoval v úvěrech?

Mezi základní pojmy patří roční procentuální sazba nákladů, známá pod zkratkou RPSN. Tento údaj se liší od úrokové sazby a je hlavním ukazatelem při porovnání výhodnosti úvěru. Dále například úvěrový skóring – to je celkové hodnocení zákazníka bankou ze sociologického hlediska. Pak bonita, čili schopnost úvěr splácet.

Co to je registr dlužníků a co znamená pro občana, když je v něm veden?

Registr dlužníků je evidence úvěrové minulosti klienta, může být pozitivní i negativní. Bankovní i nebankovní společnosti využívají těchto služeb pro hodnocení schopnosti úvěr skutečně splácet.

Na základě čeho se člověk dostane do takového seznamu?

Dostane se tam ten, kdo požádá o úvěr v některé finanční společnosti, jež je členem daného registru. Samozřejmě k tomu musí dát občan souhlas. Když ho však nedá, jeho šance na úvěr klesnou. Zákazník finančních společností se do registru dostane automaticky. Například i tehdy, když ve smlouvě vystupuje jako ručitel.

Je možné bránit se proti neoprávněné evidenci v rejstříku?

Pokud člověk má o údajích pochybnosti, doporučujeme, aby si záznam ověřil přes výpis z rejstříku. Instituce, která se dopustila chyby, se pak musí postarat o nápravu.

Je ochrana osobních údajů v tomto případě dostatečná?

Domnívám se, že ano, i když registr jako systém má také mnoho odpůrců. Žadatel může odmítnout, aby banka kontrolovala záznamy o něm, ale pak se vystavuje riziku neschválení půjčky.

Jakým způsobem si prověřujete zákazníka u vás?

Především – individuálně. Všem se snažíme vyjít maximálně vstříc. Jedná se o komplexní hodnotící systém. Pokud banka žádost o půjčku zamítne, neznamená to, že si zákazníka neváží. Jen chce předejít zadlužení konkrétního občana a ze svého hlediska zase dbá na návratnost půjčených peněz.

Využívají se ještě spotřebitelské půjčky s ručením?

Ano, spotřební úvěry s ručením ještě existují. Jsou situace, kdy žadatel bez ručení úvěr nezíská, protože nemá dostatečný příjem. Na druhé straně jsou případy, kdy se ručení nevyžaduje. To platí ostatně i pro získání úvěrových produktů v naší bance. Navíc u nás jde úvěr vyřídit jednoduše přes internet a bez poplatků.

Zdroj: Brněnský deník (Petr Koutný)

Rychlý kontakt x