Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Exekutoři budou bojkotovat státní zakázky na exekuce

22.4.2016

Exekutorská komora ČR vyzvala soudní exekutory, aby se neúčastnili výběrových řízeních na exekuční činnost u státních institucí, které odmítají za tyto služby zaplatit plné náklady. Tuto praxi podle ní uplatňuje mimo jiné ministerstvo spravedlnosti, do jehož působnosti soudní exekutoři náleží. Ministerstvo počítá s tím, že tuto instrukci co nejdříve upraví.

Stát, včetně Ministerstva spravedlnosti, nehradí exekutorům oprávněné náklady u služeb, které mu poskytuje – ve výběrových řízeních totiž uplatňuje podmínku, že si exekutor nebude účtovat zálohu. Jako první o tom již informovala Česká justice. Ministr Robert Pelikán (ANO) přitom apeloval při jednání s vedením Exekutorské komory, aby vybírali zálohy, které jsou dnes dobrovolné, a že je jejich problém, že tak nečiní. S povinnými zálohami spojuje Pelikán plánované snížení exekučního tarifu.

„Je to zcela absurdní, nespravedlivé a pro soudní exekutory neakceptovatelné. Ministr spravedlnosti na jedné straně opakovaně volá po snížení exekučního tarifu a důsledném výběru záloh na náklady řízení, ale interně jím vedený úřad svým podřízeným organizacím instrukcí nařizuje, aby zálohy nevybíraly a neplatily exekutorům náklady marných exekucí,“ uvedla dnes prezidentka EK Pavla Fučíková.

Exekutoři se kvůli tarifu obrátili dopisem i na předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD). Chtějí, aby o výši tarifu nerozhodoval ministr spravedlnosti, ale sněmovna.

Exekutorská komora ČR vyzvala všechny soudní exekutory, aby se neúčastnili neférových výběrových řízení na exekuční činnost u státních institucí, které odmítají za tyto služby zaplatit. Tuto praxi uplatňuje mimo jiné Ministerstvo spravedlnosti, do jehož resortu soudní exekutoři náleží. To vydalo svým podřízeným organizacím závaznou ministerskou instrukci, která nařizuje, aby smlouvy se soudními exekutory obsahovaly ustanovení o tom, že exekutor nebude mimo jiné požadovat po oprávněném zálohy na náklady exekuce, úhradu výdajů v případě nemajetnosti dlužníka ani odměnu za provedenou práci. Soudní exekutor v případě nemajetnosti dlužníka, tedy stavu, který nemůže jakkoliv ovlivnit, nedostane od státních organizací zaplaceny ani prokazatelné náklady řízení.

Instrukce MSP o vymáhání pohledávek obsahuje podmínky k uzavření smlouvy o provedení exekucí, kdy podle jedné z podmínek soudní exekutor nebude požadovat po organizační složce v resortu ministerstva zálohu na náklady exekuce, uvedla mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová. Tato podmínka je podle ní účinná od 1. ledna 2013, nebyla tedy zavedena současným vedením ministerstva.

„V rámci celkové koncepce revitalizace exekučního prostředí MSP samozřejmě počítá s úpravou této instrukce, a to v co nejkratší možném čase,“ dodala.

Konkrétním příkladem je nedávná veřejná soutěž Vězeňské služby ČR na exekuční služby. Nicméně k podobným praktikám se uchylují téměř všechny státní organizace včetně Policie ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí i města a obce.

Fučíková v této souvislosti vyzvala ministra spravedlnosti ke změně této praxe a k přijetí opatření, která přestanou bránit tomu, aby exekutoři dostávali za svoji práci adekvátně zaplaceno.

„Je to zcela absurdní, nespravedlivé a pro soudní exekutory neakceptovatelné. Ministr spravedlnosti na jedné straně opakovaně volá po snížení exekučního tarifu a důsledném výběru záloh na náklady řízení, ale interně jím vedený úřad svým podřízeným organizacím instrukcí nařizuje, aby zálohy nevybíraly a neplatily exekutorům náklady marných exekucí,“ prezidentka Exekutorské komory ČR. „Pan ministr volá po férových podmínkách v exekucích, ale jeho úřad se tak nechová. Jak máme vybírat zálohy, když stát svým příkladem vlastně říká, aby věřitelé za služby, které jim exekutoři poskytují, neplatili? Vyzvali jsme soudní exekutory, aby tyto neférové praktiky, které jsou v rozporu s Etickým kodexem komory, bojkotovali.“

Soudní exekutor za současné situace nemá fakticky možnost požadovat na věřiteli složení zálohy na provedení exekuce, protože ta je dobrovolná. Věřitelé, včetně státních institucí, je odmítají platit a dávají si jako podmínku účasti do výběrových řízení nevybírání záloh i neplacení nákladů v případě nemajetnosti dlužníka. Soudní exekutor přitom nemá možnost, jak majetnost dlužníka ovlivnit. Jakmile je exekutor soudem pověřen, nemůže exekuci sám zastavit, ale musí konat všechny činnosti, jinak by mohl být kárně postihnut.

Zdroj: ceska-justice.cz (Dušan Šrámek)

Rychlý kontakt x