Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Co dělat, když nemohu splácet úvěr

8.9.2015

Banku, u které máte úvěr, o svém problému neprodleně informujte.

Asi bychom dlouho hledali rodinu nebo osobu, která nemá žádný úvěr, hypotéku nebo jiný dluh. Je jasné, že dluhy se musí splácet. Co ale nastane, pokud se dostaneme do situace, kdy prostě nemáme prostředky na to, abychom splátky platili? Dá se vůbec tento problém řešit, nebo je to neřešitelné a o všechno přijdeme? Zeptali jsme se bank a finančních poradců.

Jak postupovat, pokud nemohu splácet

Je jasné, že do finančních problémů se může dostat každý. Je ale potřeba vše začít okamžitě řešit. Banku, u které máte úvěr, o svém problému neprodleně informujte. Můžete tak hledat řešení, jak z této situace ven tak, aby bylo dobré pro obě strany. Banka vám nabídne několik možností, jak vše vyřešit. Za prvé vám může na nějakou dobu odložit splátky úvěru. Vy se tak můžete z finančních problémů lépe vzpamatovat. Pokud víte, že špatná finanční situace se vás bude držet po delší dobu, lze prodloužit splácení úvěru a tím se vám logicky sníží měsíční splátka. Až na tom budete finančně lépe, můžete si splátky opět navýšit.

Jestliže vám je jasné, že se z problémů jen tak nedostanete, můžete nemovitost, na kterou jste měli hypotéku prodat a z takto získaných peněz doplatit úvěr a pořídit si jiné bydlení. Je lepší, když se k tomuto kroku rozhodnete sami, než když vás donutí banka.

Proti neschopnosti splácet se můžete také pojistit.

„Lidé, kteří si berou úvěr, by měli myslet i na rizika, proto by samozřejmou součástí procesu mělo být i pojištění schopnosti splácet – tj. pojištění proti nezaviněné ztrátě zaměstnání nebo snížení příjmu způsobeným úrazem či nemocí. Nejčastějšími důvody pro nesplácení úvěrů jsou právě ztráta zaměstnání nebo jeho změna. S tím spojené snížení příjmu má pak za následek neschopnost splácet,“ říká Martina Slavíková, tisková mluvčí Ery.

Na jak dlouho jde odložit splácení? Co pro to udělat?

Většinou jde splácení odložit na dobu 3 až 6 měsíců. Je třeba si ale uvědomit, že budete i nadále platit úroky. Neznamená to tedy, že po dobu půl roku nebudete dávat bance ani korunu. Banka od vás bude požadovat potřebné dokumenty jako je například potvrzení o dlouhodobé nemoci, ztrátě zaměstnání, závažné události v rodině, atd. Bude na bance, jak klientovu situaci posoudí.

„Především u hypoték a také u spotřebitelských úvěrů je v ojedinělých a opravdu mimořádných případech hodných zvláštního zřetele možné zákazníkovi individuálně pomoci také dalšími nástroji jako jsou restrukturalizace úvěru nebo dokonce tzv. úvěrové prázdniny, během kterých po sjednanou dobu neplatí vůbec nic. Jedná se o možnosti, které využíváme v opravdu extrémně složitých situacích pro zákazníka jako například když tragicky zemře otec od rodiny, jehož příjem je pro domácnost stěžejní, a matka na rodičovské dovolené sama vychovává několik dětí a je v hmotné nouzi,“ doplňuje Pavel Vlček z mBank.

Co vám hrozí, pokud přestaneme splácet bez domluvy s bankou

Banka se s vámi bude snažit spojit a domluvit se. Jestliže stále nebudete reagovat, bude se vše řešit soudní cestou. V konečném případě dohází až na dražbu nemovitosti. Pokud nebudete komunikovat, může se vám to pěkně prodražit. Mohou vám být uděleny sankce za zaúčtování poplatků za odeslané upomínky, naúčtování sankčních úroků z nezaplacené částky po splatnosti za období, po které bude v prodlení.

Co když klient nebude moci už nikdy splácet

Samozřejmě může nastat situace, kdy budete vědět, že už nikdy nebude schopni hypotéku splácet, například v případě rozvodu. Je jasné, že v tomto případě o nemovitost přijdete. Můžete ji buď prodat, nebo dluh převezme třetí osoba.

„V tomto případě kupující převezme stávající dluh u banky a bude pokračovat ve splácení hypotečního úvěru se všemi podmínkami, které byly sjednány. Jako zástava bude i nadále sloužit prodávaná nemovitost,“ dodává Michal Teubner, tiskový mluvčí Komerční banky.

TIP: zkuste si hypotéku nanečisto

Zjistíte tak, jestli jste opravdu schopni ze svých příjmů takový závazek utáhnout.

„Hlavní princip spočívá v tom, že potenciální žadatel si po nějakou dobu před samotnou žádostí o hypoteční úvěr odkládá finanční prostředky ve výši předpokládané splátky úvěru a tím prakticky testuje, zda je schopen s tímto závazkem reálně fungovat. Druhým efektem je zároveň naspoření finanční rezervy, která by v případě, jako je např. ztráta zaměstnání, dokázala pokrýt nezbytné výdaje rodiny včetně splátky hypotéky,“ radí Ondřej Vršecký, analytik financování bydlení ze společnosti Broker Consulting.

Zdroj: finexpert.cz (Kamila Ondráčková, Romana Rybová)

Rychlý kontakt x