Zanechte nám na sebe kontakt, ozveme se vám!

nebo

Centrální registr dlužníků klame lidi. Jeho dokumenty banky neuznávají, úřady na něj ale nemůžou

17.8.2015

Za soukromým Centrálním registrem dlužníků (CERD) podle všeho stojí Jiří Jehlička, stejný muž, který podal trestní oznámení na hokejového trenéra Vladimíra Růžičku. Výpisy z CERD české banky neuznávají. Například při posuzování úvěrů tak nemají žádnou relevanci. České úřady ale tento byznys postihnout nemohou. Firma, která registr spravuje, je registrována v USA.

Už zhruba deset let v Česku lidi i firmy klame soukromý Centrální registr dlužníků. Úřady na něj ale nemohou, sídlo má v USA. Stojí za ním Jiří Jehlička, stejný muž, který v dubnu podal trestní oznámení na tehdejšího kouče hokejové reprezentace Vladimíra Růžičku.

Lidé se na registr obracejí například v momentě, kdy zamýšlejí vzít si úvěr a chtějí zjistit, zda z minulosti nemají dluhy. Výpis z CERD, jehož cena začíná na 300 korunách, je ale bezcenný papír. Finanční instituce jeho potvrzení o bezdlužnosti neberou vážně.

"CERD nespolupracuje s těmi registry, které banky využívají pro posuzování možnosti poskytnout půjčku," vysvětluje výkonný ředitel České bankovní asociace Pavel Štěpánek. A těmi jsou například Bankovní registr klientských informací (BRKI), Nebankovní registr klientských informací (NRKI) nebo Solus.

"Považujeme činnost registru za klamavou a jako nekalou obchodní praktiku by to mohl shledat a pokutovat i český dozorový orgán. Problém je v tom, že za registrem stojí společnost z USA a na tu bude těžké dosáhnout," říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení časopisu dTest.

Česká obchodní inspekce jeho slova potvrzuje, stížnosti na činnost CERD řeší pravidelně.

"Proti praktikám této společnosti se ČOI snaží aktivně zakročit i přesto, že má oficiálně sídlo v USA. ČOI kontaktovala tamní dozorový orgán," říká mluvčí Jiří Fröhlich.

I když se ČOI na úřad v USA obrátila poprvé už v roce 2013, žádná reakce nepřišla. Úřady z USA nemají povinnost reagovat.

Podobně je na tom i Úřad pro ochranu osobních údajů, který také stížnosti lidí pravidelně řeší.

"Úřad vedl kontrolu se společností CERD ČR v roce 2012. Společnosti byla uložena pokuta 18 tisíc korun za to, že neposkytla vysvětlení o zpracování osobních údajů," říká mluvčí David Pavlát.

Podle jednoho z úředníků, který činnost registru prověřuje a se kterým HN mluvily, je problémem to, že není možné zjistit, komu patří američtí vlastníci CERD. I když je podle něj i dalších lidí zřejmé, že hlavním hybatelem celého byznysu je Jiří Jehlička, úředně se to zatím prokázat nepodařilo.

"I když je Jehlička zapsán jako jednatel u českého CERD, v řízeních s úřady vždy tvrdí, že americké firmy nevlastní, a my mu to nemůžeme prokázat, protože americké úřady s námi zásadně nespolupracují. Jehlička říká, že pro americké firmy v Česku jen zajišťuje technické řešení," dodává úředník, který nechce prozradit své jméno.

Drobná pokuta za správní prohřešek je tedy jedinou dohledatelnou sankcí, kterou CERD od českých úřadů dostal. Zda se jeho činností zabývá policie, není možné zjistit, policejní mluvčí se odvolává na ochranu osobních údajů. Ministerstvo spravedlnosti neví o žádném soudu, ve kterém by CERD figuroval.

K soudu ho neposlaly ani oficiální registry. Bankovní a Nebankovní registry klientských informací pouze úspěšně napadly u Úřadu pro průmyslové vlastnictví pokus CERD o registraci ochranných známek BRKI a NRKI.

HN kontaktovaly i zástupce CERD, ti se však ani přes opakovanou výzvu ke své činnosti nevyjádřili.

Zdroj: byznys.ihned.cz - HN.IHNED.CZ (Jiří Hovorka)

Rychlý kontakt x